Wedgwood årstallrikar

Förra helgen ropade jag in lite nya varor på en statsauktion, bland annat lite Iittala glas och Calypsoglas från Kosta som är designade av Vicke Lindstrand.
Förrutom ovan ropade jag även in ett antal årstallrikar. I normala fall brukar jag sky dessa tallrikar som pesten då det i praktiken är omöjligt att tjäna pengar på att sälja dem, men denna gång beslöt jag mig för att göra ett undantag.

Photo-2013-08-19-21-45-23Anledningen till att jag ropade in just dessa var att de är från Wedgwood. Det är en klar chansning från min sida om de faktiskt går att sälja, men jag har en viss svaghet för just Wedgwoods klassiska design med det blåa och den vita reliefen. Nu ska jag bara kolla upp vad de ska ha för pris för att faktiskt bli sålda. Tyvärr är bilden lite dålig, den är tagen i dunkelt ljus med mobiltelefonen så den kommer inte riktigt till sin rätt, men när den kommer upp i shoppen så blir det mycket bättre bilder.

Detta inlägg publicerades i Uncategorized och märktes , , , , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s