Julmys i Köpenhamn

Idag har vi varit i Köpenhamn på julmys, eller snarare är vi kvar i Köpenhamn dock inte på det hotellet som vi hade planerat då jag hade bokat fel Radisson hotell så nu hamnade vi på i Amager, så istället för att ha 100m till centrum har vi nu 1,5km. Det gör dock inte så mycket, hotellet är jättefint och det är inte så dyrt med taxi Köpenhamn.

Vi har gått på tivolis julmarknad med tyvärr var den riktigt dålig, visst är där många ljus men tyvärr saknades julstänningen som varit andra år utan istället var det ett tivoli med lampor 😦

20121215-233423.jpg

Som tur var tog vi en tur på Ströget och där var mycket julkänsla och dessutom fick bi köpt många julklappar

20121215-233558.jpg

20121215-233743.jpg
Gillar verkligen denna pannkaksvagn som hade jättemycket lampor 🙂

Efter någon timmes vila på hotellrummet blev det iväg på middag på den fantastiske restaurangen Patepate som var helt enormt bra, vad sägs om denna förrätten med en riktigt god ost

20121215-234130.jpg
Ställe ligger i en gammal industrilokal och har en ganska rå inredning, det är stökigt och svårt att prata med den vägs upp av fantastisk service och enormt god mat.

20121215-234342.jpg
Nu börjar det bli dags att bädda ner sig i sängen och sen blir det lite mer julklappsshopping imorgon

Detta inlägg publicerades i Uncategorized och märktes , , , , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s