Ja idag har vi varit på en Småländsk glasresa och besökt bland annat Målerås, Åfors, Johansfors och Skruf. Vi har också haft en tävling idag där rätt svar var Åfors Glashytta, fotot på förra blogginlägget var taget utanför Åfors glashytta och är en gjutjärnsbehållare som står utanför och fylld med Bertil Vallien glas och en del andra glasdesigners verk, de flesta om inte alla är skadade och sådant som inte blev bra, men det är en mäktig syn.
Vi vill också passa på att gratulera Carin som tog hem vinsten på de 4 glasen som också finns i ett tidigare blogginlägg där vi hade fått reda på att de var Hovmannatorp glas, men döm om min förvåning när vi var på Skrufs glasmuseum och såg de där som Skrufglas istället, men mer om det någon annan gång, utan jag tänkte mer skriva om vårt besök på Åfors som antagligen blir det absolut sista besöket som jag gör där, eftersom det ska läggas ner i Augusti efter turistsäsongen 😦
Åfors glashytta har de bästa och roligaste glasblåsarna när man är där och tittar på glasblåsning, för de får under sommaren helt fria händer och göra precis vad de vill och då blir det ganska kul att titta på, det blir lite som en show där. När vi var där idag, fick bland annat en liten pojke hjälpa till att blåsa glas, gissa om jag blev avundsjuk 🙂
Det som Åfors absolut är mest känd för är utan tvekan att det är här som Bertil Vallien och Ulrika Hydman-Vallien verkar och överallt i hyttan och butiken bredvid är det väldigt mycket med deras verk.
Precis mittemot hyttan ligger ett riktigt mysigt cafe som är inrett i verkligen gammal stil
Vad sägs om de tapeterna 🙂
Själv blev jag helt klart lite förälskad i dekoren på bordet, känns Ulrika Hydman Vallien liknande, men jag är inte säker på att det är hon som ligger bakom, där var heller ingen signatur på bordet.
Maten som vi åt var en hembakt paj, med en sallad och en fantastiskt god senapsvinaigrette.
Nej nu ska jag gå och duscha, sen blir det lite TV och sen sängen för imorgon kommer det nog bära iväg på nya äventyr 🙂