Vårtecken i auktionsbranschen

Börjar nu bli vän med min nya dator, och jag trivs faktiskt riktigt bra med den. Man kan dock undra hur det kommer sig att Microsoft inte kan ha samma utseende i office för windows och office för mac, det gör faktiskt mig helt galen.

Inatt har jag bott på Elite Plaza i Göteborg, hotellet är en kombination mellan empirisk stil, gammal engelsk stil och en del Deco, faktiskt en riktig röra och ett exempel på hur man inte når fullt ut i en inredning. Däremot gillar jag denna lampa i fin Deco Stil.

Ett säkert vårtecken brukar vara när de stora auktionshusen i synnerhet i Stockholm drar  igång för säsongen och om 1 vecka drar den första av de moderna kvalitetsauktionerna igång. Det är mycket spännande som auktioneras ut under våren, bland annat en del målningar av GAN, men också Matisses och en Degas målning. Det är synd att man inte har riktigt det kapitalet som behövs för att kunna köpa vissa av dessa verk, bland annat Gans Flotte tycker jag är fantastisk.

Nu ska jag ta och packa ihop mina saker och bege mig till kontoret i Göteborg för ledningsgruppsmöte. Ha en bra dag.

Detta inlägg publicerades i Uncategorized och märktes , , , , , , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s